Modlitwa za Ojczyznę | Galeria fotografii

08 października 2019

W dniu 8 października tego roku upłynęło 35 lat od obecności w naszym kościele parafialnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki w roku 1984. Msza św., którą wówczas sprawował, była jednym z jego ostatnich publicznych wystąpień poprzedzających jego męczeńską śmierć. Na pamiątkę tamtej Mszy św. każdego 8. dnia miesiąca modlimy się w naszym kościele za Ojczyznę. Jednakże Msza św. w samą rocznicę, i to tak znaczną, dała okazję, aby spotkać się przy ołtarzu Pańskim w szerszym niż zwykle gronie. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Stanisław Puchała związany z Solidarnością Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Razem z nim przy ołtarzu stanęli br. Łukasz Kopeć, proboszcz oraz br. Piotr Borys, wikariusz. Pośród gości obecni byli m.in.: pani Bożena Borys-Szopa minister rodziny, pracy i polityki społecznej, pani Barbara Dziuk, poseł na Sejm RP, pan Wojciech Szarama, poseł na Sejm RP, pan Andrzej Misiołek, senator RP. Władze miejskie reprezentował pan Prezydent Miasta Mariusz Wołosz oraz pan przewodniczący Rady Miasta Mariusz Janas. Na uroczystości był też obecny pan Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Wokół prezbiterium stanęły liczne poczty sztandarowe, a szczególnego kolorytu dodała Orkiestra Górnicza z Bytomia oraz harcerze. Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty. Uroczystość uświadomiła kolejny raz, że wolność, którą możemy cieszyć się dzisiaj, została okupiona męczeńską krwią bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz wielu innych. Cześć ich pamięci!

tekst: br. Jacek Waligóra OFMCap

Fotografie: Mirosław Szostak