Niedziela Chrystusa Króla

Chrystus Pantocrator - Hagia Sophia, Istambuł

Spoglądamy na Tego, który panuje nad całym światem przez MIŁOŚĆ

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego Kościół katolicki przeżywa uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Do kalendarza liturgicznego uroczystość Chrystusa Króla wprowadzono na zakończenie roku jubileuszowego 1925. Święto zostało ogłoszone encykliką Quas Primas. Pius XI umiejscowił uroczystość Chrystusa Króla w ostatnią niedzielę października. W ten sposób poprzedzała uroczystość Wszystkich Świętych i wyjaśniała, że wspomnienie świętych i męczenników jest konsekwencją społecznego królowania Chrystusa. „Od dawna już powszechnie nazywano Chrystusa Królem w przenośnym tego słowa znaczeniu, a to z powodu najwyższego stopnia dostojeństwa, przez które wyprzedza wszystkie stworzenia i przewyższa je. (…) We właściwym tego słowa znaczeniu imię i władzę króla należy przyznać Chrystusowi jako człowiekowi, albowiem tylko o Chrystusie jako człowieku można powiedzieć, iż otrzymał od Ojca "władzę i cześć, i królestwo" – uzasadniał papież Pius XI wprowadzenie Uroczystości Chrystusa Króla do liturgii Kościoła. W posoborowej reformie kalendarza święto przesunięto na ostatnią niedzielę w roku liturgicznym podkreślając, że stworzenie ma swój chwalebny koniec w Jezusie Chrystusie. Dodatkowo rozszerzono wówczas nazwę święta na Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Twórca święta polecił, aby w tym dniu we wszystkich kościołach po głównym nabożeństwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiana była litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.

 

Będziemy malować nasz kościół. Chcemy, żeby był piękny. 

Koszty tej inwestycji będą bardzo duże.

Dlatego bardzo prosimy o wsparcie.

 

 Chcę przekazać ofiarę

Nasz adres

  • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego - Bracia Kapucyni
  • ul. Ligonia 2, 41-902 Bytom
  • tel. +48 32 787 75 10
  • e-mail: pks_bytom (at) kuria.gliwice.pl
  • konto parafii: 97 1240 1343 1111 0000 2367 4543

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…