W sprawie pogrzebu

"Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki. Wierzysz w to?" (J 11,26)


Śmierć bliskich należy do najbardziej przykrych i trudnych doświadczeń w życiu. Nam, chrześcijanom, przychodzi jednak z pomocą sam Chrystus, który w swoim słowie zapewnia nas o życiu wiecznym. Więcej: On sam jest naszym życiem i zmartwychwstaniem. Dlatego w spotkaniu z Nim w sakramentach i w Jego słowie odnajdujemy źródło pociechy i nadziei. To On mówi do nas: „Kto wierzy we Mnie, nie umrze na wieki”.

Chcąc załatwić formalności związane z pogrzebem katolickim należy:

 1. pobrać z Urzędu Stanu Cywilnego akt zgonu;
 2. uzgodnić datę i miejsce pochówku w zakładzie pogrzebowym oraz z zarządcą cmentarza;
 3. zgłosić się do kancelarii parafialnej, koniecznie zabierając akt zgonu z USC.
 4. w przypadku pochówku osób nie należących do parafii należy przedłożyć ponadto pisemną zgodę od proboszcza ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

Uczestnicząc w Mszy św. pogrzebowej pamiętajmy, że najpiękniejszym i najwartościowszym darem, jaki możemy ofiarować osobie zmarłej jest przyjęcie przez nas Komunii św. w jej intencji. Dlatego módlmy się często za zmarłych i ofiarujmy za nich Mszę św. Zwykle Msze św. za naszych zmarłych są odprawiane w 30 dniu po śmierci, a także w rocznicę śmierci. Pięknym zwyczajem jest zamawianie Mszy św. „zamiast wieńca” przez krewnych i znajomych zmarłego, którzy składają się na stypendium mszalne, zamawiając pewną liczbę Mszy św. W miarę możliwości przyjmujemy także tzw. Msze św. Gregoriańskie czyli 30 Mszy św. odprawianych przez kolejne dni za zmarłego.

Będziemy malować nasz kościół. Chcemy, żeby był piękny. 

Koszty tej inwestycji będą bardzo duże.

Dlatego bardzo prosimy o wsparcie.

 

 Chcę przekazać ofiarę

Nasz adres

 • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego - Bracia Kapucyni
 • ul. Ligonia 2, 41-902 Bytom
 • tel. +48 32 787 75 10
 • e-mail: pks_bytom (at) kuria.gliwice.pl
 • konto parafii: 97 1240 1343 1111 0000 2367 4543

Dziękujemy

 • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
  Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

 • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…