Chcemy wziąć ślub

„Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela...” (Mt 19,6).


Tak jak człowiek jest związany na wieki z Bogiem, tak młodzi ludzi łącząc się przez sakrament małżeństwa ślubują sobie dozgonną miłość. Małżeństwo jest sakramentem miłości, a miłość ta jest bezwarunkowa. Dla zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego należy jednak spełnić pewne wymagania. Oto mały poradnik:

ZGŁOSZENIE W KANCELARII

Po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem zgłaszamy się do kancelarii parafialnej na około 3 miesiące przed planowanym ślubem, aby spisać PROTOKÓŁ MAŁŻEŃSKI.
Należy przynieść ze sobą:

 • dowód osobisty;
 • świadectwo chrztu, nie starsze niż 3 miesiące (Uwaga! Bez przedstawienia świadectwa chrztu nie rozpoczynamy spisywania protokołu)
 • świadectwo ukończenia katechizacji na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej;
 • dokumenty z USC dla ślubu konkordatowego (Uwaga! Dokumenty te są ważne tylko 3 miesiące, dlatego można je dostarczyć później);
 • wdowcy lub wdowy dodatkowo dostarczają świadectwo śmierci małżonka;
 • kandydaci do małżeństwa powinni również przypomnieć sobie podstawową wiedzę z tzw. Małego Katechizmu.

Uwaga!
Jeśli oboje narzeczeni nie mieszkają na terenie tutejszej parafii, ale pragną zawrzeć sakramentalny związek w tutejszym kościele, bezwzględnie muszą przynieść od proboszcza miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych tzw. licencję na zawarcie sakramentu poza miejscem zamieszkania lub zgodę na przeprowadzenie rozmów kanonicznych i spisanie protokołu przedślubnego.

Małżeństwo zawierane jest podczas Mszy św. lub poza nią. Termin ustala się w kancelarii parafialnej. Jeśli małżeństwo zawierane jest poza Mszą św., wtedy wypada, aby młodzi małżonkowie zamówili Mszę św. w swojej intencji w innym terminie. Ponadto należy przygotować się do sakramentu poprzez udział w katechezach przedślubnych (tzw. kursie przedmałżeńskim), w dniu skupienia dla narzeczonych oraz w spotkaniach w ramach poradni rodzinnej.

KATECHEZY PRZEDŚLUBNE w roku 2018

Odbywają się w domu parafialnym parafii pw. Wniebowzięcia NMP na Rynku w trzy poniedziałki miesiąca o godz. 19.00 wg grafiku niżej przedstawionego:

Katecheza 1: Żyć dla Boga.

Terminy: 05 II, 05 III, 09 IV, 07 V, 04 VI, 02 VII, 06 VIII, 03 IX, 01 X, 05 XI, 03 XII 

Katecheza 2: Małżeństwo jako sakrament – teologia małżeństwa.

Terminy: 12 II, 12 III, 16 IV, 14 V, 11 VI, 09 VII, 13 VIII, 10 IX, 08 X, 12 XI, 10 XII

Katecheza 3: Odpowiedzialne rodzicielstwo – etyka życia małżeńskiego.

Terminy: 19 II, 19 III, 23 IV, 21 V, 18 VI, 16 VII, 20 VIII, 17 IX, 15 X, 19 XI, 17 XII

Katecheza 4: Liturgia sakramentu małżeństwa.

Terminy: 26 II, 26 III, 30 IV, 28 V, 25 VI, 23 VII, 27 VIII, 24 IX, 22 X, 26 XI

Można także skorzystać z tzw. "Weekendów dla narzeczonych", organizowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin. Uczestnictwo zastępuje 3 katechezy, dzień skupienia i pierwsze spotkanie w poradni. Szczegóły na stronie Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Gliwickiej lub przez kontakt telefoniczny 32 279 03 67 i 507 389 948.

Podpisy potwierdzające uczestnictwo zbieramy na oficjalnej Karcie Spotkań bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa wydanej przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, którą otrzymujemy w kancelarii parafialnej. Po odbyciu katechezy i uiszczeniu 60 zł (od pary) otrzymujemy Zaświadczenie bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa, na którym zostają potwierdzane spotkania w poradni i dzień skupienia.

DZIEŃ SKUPIENIA

W wyznaczone soboty w kościele św. Jacka (dolny kościół) o godz. 10:00.
Wystarczy wybrać jeden z następujących terminów: 27 I, 10 III, 21 IV, 16 VI, 22 IX, 10 XI.

Podpis potwierdzający uczestnictwo otrzymujemy na Zaświadczeniu bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa.

SPOTKANIA W KATOLICKIEJ PORADNI RODZINNEJ

Poradnia przy parafii Podwyższenia Krzyża św. w Bytomiu w 2 i 4 piątek miesiąca w godz. 17:00 – 18:00 w kancelarii parafialnej. Na spotkanie można się umówić telefonicznie: pani Maria – 692 294 038 lub pani Elżbieta – 503 532 006.

Podpisy potwierdzające uczestnictwo zbieramy na Zaświadczeniu bezpośredniego przygotowania do sakramentu małżeństwa. W poradni uiszczamy kwotę 90 zł (od pary).

Sakrament małżeństwa to odpowiedzialna sprawa. Tylko miłość prawdziwa, która będzie z dnia na dzień coraz bardziej dojrzewać, pozwoli być szczęśliwym i da siłę do wytrwania w nierozerwalnym związku. 
Taką miłością jest Bóg, od Niego uczymy się kochać.

Zobacz więcej: Małżeństwo w Katechiźmie Kościoła Katolickiego

 

„Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką możliwą wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic bym nie zyskał”.

Św. Paweł Apostoł

Zrobiliśmy nowe nagłośnienie do kościoła, aby lepiej słyszeć Słowo Boże.

Bardzo prosimy o wsparcie...

Remont nagłośnienia polegał na wymianie wzmacniacza, okablowania, głośników oraz mikrofonów.
Pracy podjęła się i wykonała ją renomowana Firma Rduch, która wyceniła całość na kwotę 35 200,- zł.
Dotychczas udało nam się zebrać ok. 3/4 należności za tę inwestycję.

Jeśli możesz, pomóż!

Nasz adres

 • Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego - Bracia Kapucyni
 • ul. Ligonia 2, 41-902 Bytom
 • tel. +48 32 787 75 10
 • e-mail: pks_bytom (at) kuria.gliwice.pl
 • konto parafii: 97 1240 1343 1111 0000 2367 4543

Dziękujemy

 • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
  Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

 • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…